Банк портретів / Бойко Валентина

Бойко Валентина

У 1937 р. 22-річна Валентина Бойко з чоловіком та двома дітьми орендувала половину будинку в м. Могилів-Подільський на Вінниччині. У другій – мешкала сім’я Швахманів. Сусіди були в тісних дружніх стосунках.

Коли Німеччина напала на Радянський Союз, Янкеля Швахмана призвали до армії. Його дружина Хана, 1910 р. н., залишилася з двома доньками: десятирічною Малкою і дворічною Фейг (Фаїною). 19 липня 1941 р. німці й румуни окупували м. Могилів-Подільський. Відтак життя місцевих євреїв повністю змінилося: почалися переслідування, грабежі, терор окупантів.

Починаючи з вересня 1941 р., відколи цю територію було передано під контроль румунів, євреї, хоч і залишалися в місті, були зобов’язані жити на спеціально відведених вулицях. Дуже швидко той район перетворили на гетто, огородили муром і колючим дротом. Хана з дочками теж мала туди переїхати.

Утім, Валентина Бойко не відвернулася від сусідів. Навпаки, вона була рада прийняти їх у себе вдома чи бодай передавати їжу в гетто. Менш ніж через рік румуни почали вивезення євреїв м. Могилів-Подільський у табори Трансністрії. У жовтні 1942 р. Валентина облаштувала прихисток під коморою, і в 1943 р. Швахмани перебралися до неї в дім.

Валентина переховувала крім них іще кількох сусідів: Віктора й Поліну Фрішманів та сім’ю Тубісів.

Доки втікачі ховалися в домівці Валентини, вона забезпечувала їх їжею та необхідними речами. Упродовж усього періоду, коли євреїв вивозили до таборів, у небезпеці було життя всіх домочадців Валентини – як «квартирантів», так і її самої та дітей. Їй вдалося перенести до свого помешкання деякі речі Швахманів. Найважливішою була швейна машинка Хани, завдяки якій та хоч трохи допомагала Валентині утримувати сім’ю. Сама господиня пекла хліб і продавала на ринку. Вона була в постійному контакті з місцевими партизанами, передавала їм потрібну інформацію.

Коли 19 березня 1944 р. Червона армія ввійшла до міста, євреї покинули сховок. Янкель, повернувшись із фронту, знайшов свою сім’ю цілою і неушкодженою завдяки Валентині.

18 липня 2005 р. Яд Вашем удостоїв Валентину Бойко звання «Праведник народів світу».

Максим Сідень

Таврійський національний університет імені В.І. Вернадського

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека